Co je termínovaný vklad

Článek publikován dne 5. 4. 2015

Pokud se budeme bavit o termínovaném vkladu, jedná se o jednorázový vklad na účet. Účet není ale váš běžný, jde o bankovní účet vytvořený přímo pro tento vklad. Proč termínovaný? Peníze, které vložíte se po určitou dobu, neboli termín budou úročit jakousi sazbou. Minimální vklad je ve většině bank 1000Kč, tato částka se vám potom úročí fixní nebo variabilní sazbou.

Fixní neboli pevná sazba je neměnná po celou dobu úročení. Variabilní, jinak řečeno pohyblivá sazba se mění. To jak se bude sazba měnit, závisí na vývoji úrokových sazeb. O druhu sazby nerozhodujete vy, ale banka. Většinou se setkáte hlavně s fixní sazbou, když nějaká banka nabízí obojí, potom je výběr na vás.


Výhody a nevýhody

Výhodou termínovaného vkladu je určitě to, že se vám vaše peníze úročí více a také rychleji než na běžném účtu, kde většinou úročení zůstatku moc nefunguje. Každopádně pokud si zřídíte termínovaný vklad, dobře si rozmyslete, jaký termín volíte. Jakmile jednou vložíte peníze termínovaným vkladem, po dobu úročení s penězi nemůžete nijak disponovat. Na účet termínovaného vkladu si nemůžete nechat poslat peníze z práce, nemůžete z něho platit v supermarketu a není k němu karta. Tohle jsou tři nevýhody termínovaného vkladu, které například klasický spořicí účet již nemá.

Úroky termínovaného vkladu

A jak se vám budou vaše peníze úročit? Tady je otázka, zda jste fyzická či právnická osoba anebo si o termínovaný vklad žádáte jako podnikatel. Pro tyto skupiny jsou jiné úrokové sazby. Přesný úrok, který zrovna vy dostanete, záleží na tom, jak dlouho bude vklad trvat, kolik vložíte a pozor, také v jaké měně peníze vkládáte.