Půjčky na financování bydlení
Článek publikován dne 20. 3. 2015
Bydlení je pro většinu lidí tou nejvyšší výdajovou položkou v rodinném nebo osobním rozpočtu. Ve velkých městech, kde jsou největší možnosti vyžití, služeb a největší nabídka pracovních míst je nájem a nebo cena bytu třeba i několikrát vyšší než je tomu na venkově.
Je jistě výhodnější když například byt a nebo dům sdílí více osob, protože se tak mohou podělit společně o náklady na bydlení. Pokud se Vám tato varianta nezamlouvá a toužíte po samostatném bydlení, může Vám pomoci některá z výhodných půjček na bydlení.
Jde o mimořádnou, nebo opakovanou půjčku?
Některé půjčky na bydlení ale mohou posloužit i v jiných případech. Pokud majitel bytu a nebo domu nemá dostatek peněz na zaplacení například nájmu, elektřiny, plynu a podobně, může jít o pouze výjimečnou událost, kdy je potřeba zaplatit mimořádné výdaje. Jestliže nemáme opakovaně na nájem a platby související s bydlením, bylo by možná vhodné přehodnotit, zda je vhodné nadále držet stávající byt a nebo jestli se nepřestěhovat z domu do bytu. Pokud nalezneme levnější bydlení, je vhodné dále spočítat kolik byste měsíčně zaplatili za dopravu do místa kde nyní pracujeme.
Někdy se půjčce na bydlení nevyhnete
Pokud by došlo na stěhování například z jednoho bytu do jiného, vzniknou jistě další náklady kolem 5000kč, které zaplatíme stěhovací firmě. Zdá se že tak jako tak budeme potřebovat nebankovní půjčku. Půjčky jsou poskytovány bankami i nebankovními firmami. Pokud jde o nebankovní půjčky na bydlení, jsou většinou rychlejší a také méně náročné na získání - nepotřebujete předkládat tak velké množství dokladů.
Firmy jsou povinny uvádět u své nabídky takzvaná roční procentní sazba nákladů, které může klientovi indikovat jak moc je daná půjčka na bydlení výhodná. Zjistíte tak kolik procent je třeba firmě přeplatit ročně za půjčené peníze. Když si tedy zájemce vezme půjčku, je vhodné ji co nejrychleji splatit. Zájemce by si měl stanovit měsíční splátku v takové výši, jakou je schopen pohodlně splácet.