Půjčujte si zodpovědně
Zadlužení není nikdy příjemná věc, ale když už tak činíme, měl by to být promyšlený krok. Jaké jsou zásady zodpovědného půjčování peněz?
Půjčujte si na důležité věci
Nový automobil, vlastní bydlení, pračka, studium… Některé věci jsou v životě nezbytné, a pokud na ně nemáme peníze v hotovosti, většinou si vezmeme úvěr. Půjčovat si na drahou elektroniku, dovolenou, spotřební věci s krátkou životností a podobné položky, které nejsou úplně životně nutné, je ale nezodpovědnost. Je dost možné, že danou věc už ani nebudeme používat, ale ještě nám bude zbývat několik splátek.
Celková cena úvěru
Nezkoumejme pouze výši úroků. O výhodnosti půjčky vypovídá spíše roční procentuální sazba nákladů (RPSN), tedy údaj, který řekne, o jakou částku úvěr přeplatíme. Porovnejte více produktů od několika finančních institucí a rozhodujte se na základě všech údajů, které máte k dispozici.
Prostudujte smlouvu
Na prostudování smlouvy si nechejte dostatek času. Nenechte se zlákat zdánlivě výhodnou nabídkou, kterou musíte přijmout hned. Pokud něčemu nerozumíte, ptejte se. Důležité jsou i poznámky pod čarou nebo text drobným písmem. Smlouvy bývají dlouhé, vyplatí se je ale pročíst celé, a pokud se nám něco nezdá a nezískáme uspokojivé vysvětlení, raději ji nepodepisujme. Ze smluvních podmínek zjistíme výši případných pokut, zda lze úvěr splatit předčasně, jaké jsou poplatky a další údaje.
Nepůjčujte si na splácení dluhů
Vzít si půjčku na to, abychom díky ní splatili tu předchozí, je překvapivě častou chybou. Lepší je snažit se získat peníze jiným způsobem, například tím, že se na chvíli uskromníme nebo si najdeme přivýdělek. Dobré je komunikovat s věřiteli a snažit se domluvit na jiných podmínkách a novém splátkovém kalendáři.